Produkty

Kliknutím na kelímok zobrazíte podrobnejšie informácie

Suroviny a přísady

 • Čerstvé mlieko
  s vápnikom

  Používame výhradne kvalitné mlieko
  priamo od českých farmárov.
 • Obilie
  … pretože cereálie sú neoddeliteľnou súčasťou zdravých raňajok či desiaty Vašich detí.
 • Vanilka
  … pretože je najobľúbenejšiou detskou príchuťou.
 • Čokoláda
  … pretože ju deti milujú.
 • Darček
  Kostíci vždy ukrývajú pod vrchnáčikom darček, ktorý je nielen zábavný, ale Vaše deti sa s ním môžu aj niečo nové naučiť.

Ako vyrábame jogurt Kostíci?

Spoločnosť Danone dlhodobo odoberá čerstvé mlieko výhradne od českých farmárov . Práve z neho vyrábame Kostíkov a ďalšie naše jogurty . Základom kvalitného jogurtu je len a jedine kvalitné mlieko . Preto sa každá dodávka mlieka pred spracovaním dôkladne analyzuje . Našim dodávateľom poskytujeme aj odborné konzultácie a pre našich farmárov každý rok organizujeme školenia v oblasti kvality výživy. Naša mliekáreň v Benešove u Prahy prijala vzácnu detskú návštevu. Pozrite sa na video!

Zobraziť viac

Kvalitné mlieko je základ

Spoločnosť Danone dlhodobo odoberá čerstvé mlieko výhradne od českých farmárov . Práve z neho vyrábame Kostíkov a ďalšie naše jogurty . Základom kvalitného jogurtu je len a jedine kvalitné mlieko . Preto sa každá dodávka mlieka pred spracovaním dôkladne analyzuje . Našim dodávateľom poskytujeme aj odborné konzultácie a pre našich farmárov každý rok organizujeme školenia v oblasti kvality výživy .

Naše jogurty vyrábame na moderných technologických linkách pri dodržiavaní prísnych hygienických štandardov.

Ako vzniká jogurt

Pri výrobe jogurtu musí mlieko v prvej fáze prejsť procesom fermentácie. Časť laktózy čiže mliečneho cukru je premenená baktériami na kyselinu mliečnu a ďalšie látky, ktoré dávajú výrobku jeho charakteristické chuťové vlastnosti a prirodzene ho konzervujú. V prípade jogurtov pôsobia pri fermentácii dve klasické jogurtové kultúry: Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus.

Viac informácií o benešovskej mliekárni, výrobe našich výrobkov a pôvode mlieka sa dozviete na www.danone.cz.

Zdravá výživa

Vápnik v jogurte Kostíci

Vedeli ste, že deti pre svoj zdravý vývoj potrebujú konzumovať vyššie množstvo vápnika, než dospelí? Pozrite sa, z akých potravín ich môžu prijímať a v akom množstve!

Vápnik v jogurte Kostíci

Prečo vápnik?

Spojitosť medzi vápnikom a zdravými kosťami už dnes málokoho prekvapí. Mlieko a mliečne výrobky sú významným zdrojom vápnika, a preto by mali byť súčasťou každodenného jedálnička detí. Vápnik je z týchto produktov najlepšie vstrebávaný a tiež ľudským organizmom najlepšie využívaný. Z mlieka a mliečnych výrobkov sa vstrebáva 25 – 45% vápnika a jeho množstvo sa musí v tele od narodenia do dospelosti zvýšiť približne 50x (z 25 g u novorodenca na 1 200 g u dospelého). V období medzi 5 – 6 rokom života sa denne ukladá 100 mg vápnika a v puberte, kedy dochádza k zrýchlenému rastu kostí, sa ukladá i viac ako 400 mg vápnika za deň ! A vedeli ste, že sa vápnik v tele ukladá maximálne do 23. roku života ? Dbajte preto na správny rast a vývoj kostí svojich detí!

Celoštátne štúdie z roku 2007 a 2010 ukázali, že u detí starších ako 10 rokov spotreba mlieka a mliečnych výrobkov postupne klesá, čím úmerne klesá i príjem vápnika.

Preto pravidelne zaraďujte svojim deťom do jedálnička mlieko a mliečne výrobky.

Koľko vápnika obsahujú rôzne potraviny?

Porcia
Obsah vápnika
% DDD
Mak (100g) 1200 mg 150%
Tvrdý syr (gouda, eidam) (100 g) 800 mg 100%
Tvaroh (tučný) (100 g) 360 mg 45%
Jogurt Kostíci (100g) 155 mg 19,4%
Polotučné mlieko (100ml)                         117 mg 14,6%
Kel (100g) 95 mg 11,9%
 Vajce  (100g) 60 mg 7,5%

Fakty a mýtusy o jogurtoch

Neverte nezmyselným správam a polopravdám o jogurtoch, ktoré občas kolujú na internete a zistite si, ako je to v skutočnosti.

Fakty a mýtusy o jogurtoch

Tiež ste na internete narazili na spústu rozporuplných informácií o jogurtoch a neviete, čomu veriť? Pôsobí jogurt priaznivo na naše zdravie alebo nie ? Nenechajte sa zneistiť poplašnými správami a nezmyselnými polopravdami, ktoré kolujú na internete a zistíte, ako je to skutočne:

Mýtus prvý : Nie všetky jogurty obsahujú mliečne kultúry

To rozhodne NEPLATÍ a toto tvrdenie je jednoznačne mylné. Definícia jogurtu je zakotvená v našej i európskej legislatíve a tá vyžaduje prítomnosť živej mikroflóry v presne definovanom množstve na konci dátumu trvanlivosti jogurtu ( jedná sa o množstvo najmenej 10 miliónov/g). Táto legislatívna definícia je samozrejme dobre známa mliekárenskym odborníkom i pracovníkom kontrolných inštitúcií a je rešpektovaná všetkými slovenskými aj českými výrobcami. Ostatne činnosť živých jogurtových kultúr premieňajúcich mliečny cukor laktózu je nevyhnutnou podmienkou pre vznik jogurtu.

Mýtus druhý : Trvanlivosť jogurtov je 2-3 dni, maximálne týždeň.

NEPLATÍ! Jogurt patrí medzi fermentované výrobky, v ktorých sú používané presne definované ušľachtilé mikroorganizmy ( Lactobacilus a Streptococcus thermophilus) za účelom premeny mliečneho cukru laktózy na iné prírodné látky, ktoré prirodzeným spôsobom predlžujú životnosť pôvodnej potraviny. Princíp predlžovania trvanlivosti prirodzenou cestou je známy napríklad pri výrobe vína či kyslej kapusty. Trvanlivosť týchto výrobkov je potom výrazne dlhšia, lebo vzniknuté látky – či už prírodné kyseliny alebo alkohol – bránia rastu prevažnej väčšiny nežiadúcich mikroorganizmov.

Mýtus tretí : Súčasný jogurt nie je skutočný jogurt

NEPLATÍ! Jogurt je tradičný fermentovaný výrobok pochádzajúci z oblasti Balkánu. Už v roku 1905 bulharský lekár S.Grigoroff objavil, že pôvodcom premeny mlieka na jogurt sú mikroorganizmy. Prvý z nich pomenoval Lactobacillus bulgaris. Ďalšie bádania však upresnili, že sa na tejto premene podieľa tiež mikroorganizmus Streptococcus thermophilus. Len neskôr došlo k definovaniu jogurtu ako nového druhu mliečneho výrobku. Dnešná výroba jogurtu sa v zásade vôbec nelíši od tej, ktorá bola známa pred stovkami rokov. Princípom totiž stále zostáva fermentácia mlieka presne definovanými mikroorganizmami. Podľa súčasne platnej legislatívy je jogurt definovaný ako kvasený mliečny výrobok získaný kvasením mlieka, smotany, cmaru alebo ich zmesou pomocou dvoch živých mikroorganizmov – Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus.

Mýtus štvrtý : Jogurt nie je zdravou potravinou

NEZMYSEL.Jogurt sa zaraďuje medzi mliečne výrobky. Podľa výživových odporúčaní WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), FAO (Organizácia OSN pre potraviny a poľnohospodárstvo), IDF (Medzinárodná mliekárska federácia) a nespočetného množstva odborníkov by sa mali mlieko a mliečne výrobky konzumovať aspoň trikrát denne. Hlavným dôvodom je predovšetkým vysoký obsah vápnika a nutrične hodnotných mliečnych bielkovín.

Mýtus piaty : Smotanový jogurt obsahuje viac vápnika

NIE JE PRAVDA. Mlieko a mliečne výrobky vrátane jogurtov sú okrem iného významným zdrojom vápnika nevyhnutného pre tvorbu kostí, zubov a plnenie ďalších významných fyziologických funkcií. Vápnik je v nich naviazaný na bielkoviny mlieka. Platí teda úmera, že čím vyšší je podiel bielkovín, tým vyšší je obsah vápnika. Spotrebitelia sa však niekedy mylne domnievajú, že obsah vápnika je úmerný obsahu tuku. Ide o klasický mýtus a pravdou je presný opak, čím vyšší je obsah tuku v jogurte, tým obsahuje menej bielkovín a úmerne tomu i menej vápnika. Z vyššie uvedeného vyplýva, že smotanový jogurt obsahuje menej vápnika než „obyčajný“ jogurt.

Prečo deťom pravidelne podávať jogurty

Zistite si, ako správne vybratý jogurt blahodárne pôsobí na zdravý vývoj a celkovú spokojnosť Vašich detí.

Prečo deťom pravidelne zaraďovať do jedálnička jogurty?

 1. Jogurt je významným zdrojom kvalitnej živočíšnej bielkoviny.
 2. Ďalšou významnou zložkou jogurtu je vápnik. Z mlieka a mliečnych výrobkov sa vstrebáva 25 -40% vápnika (pre porovnanie : zo zeleniny sa vstrebává len 5 – 10%). Vápnik je nevyhnutný pre vývoj a udržanie pevnej štruktúry kostí a zubov u detí a dospievajúcej mládeže.
 3. Mliečne baktérie v jogurtoch priaznivo ovplyvňujú zloženie črevnej mikroflóry.
 4. Jogurt je chutná a dobre stráviteľná potravina, ktorá svojím zložením priaznivo ovplyvňuje zdravý a primeraný rast dieťaťa.
 5. Nedostatok mliečnych výrobkov v jedálničku môže mať negatívny dopad na rast a vývoj detí a dospievajúcej mládeže.

Mnohé výživové odporúčania považujú mlieko a mliečne výrobky za veľmi dôležitú zložku správne vyváženého jedálnička. Na Slovensku sa uvádza, že dospelí by mali skonzumovať 2-3 porcie mliečnych výrobkov denne. Niektoré zahraničné štúdie (Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Belgicko) odporúčajú dospelým dokonce 2 – 5 porcií denne !

A aké množstvo mliečnych výrobkov sa odporúča denne skonzumovať deťom?*
To zistíte v nasledujúcej tabuľke!

Vek Počet porcií Jedna porcia=
125 ml mlieka
125 ml jogurtu
20 g syra
Predškolský vek 3 – 4 porcie denne
Školský vek 2 – 3 porcie denne

*podľa odporúčania Spoločnosti pre výživu 

Jogurt je základnou súčasťou
vyváženého jedálnička!

Mýtusy a fakty o zdravej výžive

Pozrime sa spoločne na najčastejšie dezinformácie o zdravej výžive a zdravom životnom štýle a uveďme ich na pravú mieru. 

Mýty a fakty o výžive

Zdravý životný štýl a zdravá výživa sú v poslednej dobe veľmi diskutovanými témami. Niet divu, civilizačných chorôb pribúda a je preukázané, že správnou stravou a pravidelným pohybom je možné zabezpečiť si pevnejšie zdravie. Bohužiaľ, okolo otázky zdravej výživy koluje aj veľké množstvo poloprávd a nezmyslov. Poznáte tie najčastejšie z nich? 

MÝTUS PRVÝ: Dieťa musí od malička jesť nízkotučné výrobky ako prevenciu obezity.

Nie je to pravda, nízkotučné výrobky (jogurty, mlieko, syry…) sú určené ľuďom, ktorí potrebujú znižovať svoju váhu alebo majú vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Pre deti sú tieto výrobky nevhodné, pretože malé deti pre svoj vývoj naopak potrebujú v jedle dostatok tukov a energie.

MÝTUS DRUHÝ: Vlákniny nie je nikdy dosť!

Toto opäť úplne neplatí. Áno, vláknina je samozrejme dôležitá pre správne zažívanie, ale jej nadbytok vo výžive detí by mohol naopak uškodiť.Vysoký príjem vlákniny by totiž mohol u detí spôsobiť nedostatočné využitie živín.

Aké množstvo vlákniny by teda detská strava mala obsahovať ? U detí mladších ako 2 roky by denný prísun vlákniny nemal presiahnuť 5g. Pre staršie deti potom platí vzorec : vek dieťaťa + 5 g, (tzn., že trojročné dieťa by malo v strave dostať 8 g vlákniny, päťročné potom 10 g atď…). Odporúčaná denná dávka vlákniny pre dospelých činí 30 g.

Viete, aké všetky funkcie vláknina v tele má ?

 • Spôsobuje pocit sýtosti v žalúdku
 • Reguluje vstrebávanie sacharidov, tukov, cholesterolu a viaže na seba vodu
 • Je zdrojom energie pre bunky hrubého čreva
 • Ako prebiotikum podporuje rast či aktivitu zdravia prospešnej črevnej mikroflóry
 • Ďalej má vplyv na črevnú peristaltiku ( tým v čreve pôsobí proti zápche a jej komplikáciám)
 • Funguje ako prevencia zubného kazu

MÝTUS TRETÍ : Čím viac tuku = tým viac cholesterolu a ten je zlý

Nie je to tak čiernobiele, pretože množstvo tuku v potravinách neovplyvňuje množstvo cholesterolu. Cholesterol v primeranom množstve je pre ľudské telo nepostrádateľný, pretože predstavuje dôležitú zložku bunečných membrán.

Aké množstvo cholesterolu obsahujú rôzne potraviny?

Zdroj (veľkosť porcie) Množstvo cholesterolu (mg)
vajce (55g) 319
maslo (10 g) 28
masť (10 g) 13
mozoček s vajcom (100 g) 3 013
mlieko plnotučné (250 g) 30
jogurt plnotučný (150 g) 18
syr Eidam 45% t.v s. (50 g) 37
šľahačka (100 g) 90
camembert 45% t. v s 62
chudé mäso : hovädzie, bravčové, z hydiny (100 g) 64
Pozn.: t.v s …… tuku v sušine

MÝTUS ŠTVRTÝ: Zdravá výživa = zrno, otruby, prípadne vegetariánska strava…

Mnoho lidí si pod pojmem zdravá strava představí prodejny zdravé výživy, případně vegetariánské restaurace a domnívá se, že právě tyto nám poskytují příklad, jak jedině se správně stravovat. Správný a vyvážený jídelníček však můžeme sestavit i z běžně dostupných a tradičních surovin a potravin. Jen je vhodně zkombinovat a přijímat ve správném množství.

Správny jedálniček by mal byť pestrý a hlavne vyvážený ! Čo sa skrýva pod týmto odporúčaním, najlepšie vyjadruje tzv. potravinová pyramída, čo je grafická forma výživového odporúčania udávajúca vhodnú frekvenciu konzumácie jednotlivých potravinových skupín (charakterizovanú počtom definovaných porcií), ktorá má formu trojuholníka. Frekvencia spotreby klesá od základne (obilniny), cez ovocie a zeleninu, mliečne výrobky a mäso až po výrobky, ktorých spotrebu je odporúčané znížiť ( tuky, oleje, sladidlá, soľ). Svoje miesto má v pyramíde i kvalitné chudé mäso, ktoré je zvlášť v detskom veku takmer nenahraditeľným zdrojom živočíšnych bielkovín.

Zásady pre zdravú výživu detí

Prečítajte si 5 hlavných zásad pre výživu detí tak, ako ich uvádza Spoločnosť pre výživu.

Aké zásady by sa mali dodržiavať pri zostavovaní jedálnička detí?

Prečítajte si výživové odporúčania od Spoločnosti pre výživu:

 • jedálniček dieťaťa by mal rešpektovať postupný prechod výživy dojčiat, batoliat, detí predškolského a školského veku až k výžive adolescentov a dospelých
 • strava dieťaťa v predškolskom veku by mala obsahovať 3-4 porcie mlieka a mliečnych výrobkov , 4 porcie zeleniny a ovocia ( z toho aspoň dve porcie v surovej forme ) , 3-4 porcie chleba či obilnín ( do jedálnička by sme mali postupne zaraďovať tmavé celozrnné pečivo ) , 2 porcie mäsa ( používajú sa všetky druhy mäsa , s uprednostnením menej tučného ) . Do jedálnička by sme mali zaraďovať strukoviny . Pokrmy nepresoľujeme , vynechávame ostré a štipľavé korenie ( vhodné je korenie z byliniek). Nesmieme zabúdať na pitný režim dieťaťa.
 • strava detí v školskom a adolescentnom veku by mala aj naďalej obsahovať v každej porcii obilniny - pečivo (s uprednostnením celozrnných výrobkov ) alebo ryžu či cestoviny . Denne by mali deti v tomto veku dostávať 3-5 porcií zeleniny a ovocia. Ďalej by malo mať dieťa dve až tri porcie mlieka a mliečnych výrobkov , 1-2 porcie mäsa ( nezabúdať na ryby a hydinu ) , vajcia alebo rastlinné produkty s obsahom kvalitnej bielkoviny ( sójové výrobky , strukoviny ) . Voľné tuky a cukry by mali byť konzumované obmedzene . Džúsy a sladené nápoje by mali byť riedené vodou.
 • z alternatívnej výživy nemožno u detí odporučiť vegánstvo , makrobiotiku , frutariánstvo a ďalšie podobné smery . Vhodne vedená lakto - ovo - vegetariánska diéta obmedzuje možnosti výberu výživy dieťaťa , ale je pre zabezpečenie jeho rastu a vývoja možná. 
 • na zabezpečenie zdravého vývoja dieťaťa je najvhodnejšia dostatočne pestrá strava , vo výbere úmerná veku dieťaťa , jeho energetickým a výživovým potrebám.

Zdroj: Spoločnosť pre výživu

Tipy na jedálniček pre Vaše deti

Pripravili sme pre Vás tipy, s ktorými Vašim deťom jednoducho zostavíte optimálny jedálniček od raňajok cez desiatu a obed až po druhú večeru.

Tipy na jedálniček pre Vaše deti

Raňajky

 • Jogurt Kostíci Cereálie
 • Domáca ovsená kaša s jablkami
 • Pečivo s margarínom, plátkom syra alebo šunky a paradajkou alebo šalátovou uhorkou
 • Pečivo s tvarohovou pomazánkou (mierne posolený tvaroh s nastrúhanými reďkovkami, kalerábom, pórkom alebo pažítkou)
 • Krajec chleba so syrom Cottage a paprikou
 • Mlieko alebo jogurt s müsli
 • Tvaroh s ovocím (napríklad s banánom, marhuľou, strúhaným jablkom)
 • Ryžová kaša s ovocím
 • Ovsená kaša s medom, hrsť hrozna

Desiata

 • Jogurt Kostíci Cereálie, hrsť hrozna
 • Syr Cottage, jablko
 • 1 müsli tyčinka s jogurtom, mandarínka
 • 250 ml jogurtového nápoja, tmavý rožok
 • Krehký chlieb so syrom a paradajkou
 • Krehký chlieb s bylinkovým syrom a paprikou
 • Domáci ovocný šalát
 • Bagetka s mozarellou, paradajkou a ľadovým šalátom
 • Tmavá bageta s tuniakom, lučinou a ľadovým šalátom

Obed

 • Rizoto s kuracím mäsom a zeleninou
 • Morčacie mäso s brokolicou, zemiakmi a repkovým olejom
 • Kuskus s tuniakom, kukuricou a trochou olivového oleja
 • Cestoviny s morčacím mäsom, paradajkami a syrom
 • Špenát s vajcom a zemiakmi
 • Morčací špíz so zeleninou a zemiakovou kašou
 • Hustá karfiolová polievka, pečivo
 • Hustá zemiaková polievka s hubami, pečivo
 • Špenátový krém, pečivo

Olovrant

 • Jogurt Kostíci, jablko
 • Cherry paradajky a chlieb s tvarohovou pomazánkou
 • Mrkva nakrájaná na tyčinky, chlieb so syrom
 • Rozmixované jablko v tvarohu s hrozienkami
 • Krabička nesladeného sušeného ovocia a oriešky
 • Ovocný šalát
 • Ryžové alebo pšeničnožitné pufované chlebíčky s margarínom a šunkou
 • Sendvič z tmavého chleba s tuniakom a zeleninovým šalátom

Studená večera

 • Cestovinový šalát so zeleninou, vajcom a jogurtovým dresingom
 • Celozrnný toustový chlieb s  domácou vajíčkovou pomazánkou
 • Obložený tanier – šunka, syr, paradajka, paprika, pečivo

Teplá večera

 • Hovädzí vývar a plátok celozrnného chleba
 • Špagety s domácou paradajkovou omáčkou
 • Zapečená zelenina s mozarellou
 • Treska zapečená so syrom, zemiaky
 • Zapečené cestoviny s kúskami lososa a špenátom
 • Paradajková polievka, pečivo
 • Krupicová kaša

10 rád pre zdravú výživu detí

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o správnej výžive Vašich potomkov, sa dočítate v prehľadnom desatore.

10 rád ako na zdravú výchovu detí:

 1. Vytvorte svojim deťom pestrý jedálniček, ktorý bude bohatý na ovocie a zeleninu, bude obsahovať dostatok rýb, mäsa z hydiny a mliečnych výrobkov.
 2. Dbajte na to, aby deti jedli pravidelne a aspoň 5krát denne.
 3. Veľkosť porcie jednotlivých jedál prispôsobte veku, hmotnosti a pohybovej aktivite vášho dieťaťa.
 4. Dbajte na pitný režim, i deti by mali vypiť minimálne 1,5 – 2 l tekutín denne.
 5. Pravidelne deťom zaraďujte do jedálnička mlieko a mliečne výrobky.
 6. Používajte kvalitné živočíšne a rastlinné tuky.
 7. Dohliadnite na to, aby deti mali dostatočný prísun kvalitných bielkovín ( mäso z hydiny, ryby, strukoviny )
 8. Soľ používajte len počas prípravy jedla a hotové pokrmy už nesoľte.
 9. Kontrolujte prísun sladkostí a cukroviniek. Ako alternatívu ponúkajte deťom ovocie a cereálie.
 10. Choďte príkladom a učte deti o správnej výžive. Diskutujte s nimi i o voľbe potravín a zaujímajte sa, čo jedia mimo domov. Pokiaľ sa deti naučia správnym stravovacím návykom už v ranom veku, je pravdepodobné, že si ich uchovajú do dospelosti.
Potravinová pyramida Čo je to
potravinová pyramída?
Potravinová pyramída predstavuje prehľadné grafické znázornenie výživových odporúčaní , ktoré zostavili odborníci na výživu.
více informací

Čo je to potravinová pyramída?

Potravinová pyramída predstavuje prehľadné grafické znázornenie výživových odporúčaní , ktoré zostavili odborníci na výživu . Z pyramídy sa dozvieme , ktoré potraviny by sme mali do jedálnička zaraďovať čo najčastejšie a ktoré naopak radšej vynechať ...

Potravinová pyramída rozdeľuje potraviny zo šiestich potravinových skupín (1. obilniny, 2. mlieko a mliečne výrobky, 3. mäso a ryby , 4. ovocie, 5. zelenina, 6. tuky a cukry) celkom do štyroch poschodí. Základňu pyramídy tvoria potraviny, ktoré by sme mali konzumovať najviac. Vrchol pyramídy tvoria potraviny, ktoré by sme mali vo svojom jedálničku obmedziť.

K čomu potravinová pyramída slúži?

Potravinová pyramída je vhodným pomocníkom pri každodennom zostavovaní jedálnička . Vďaka jej prehľadnosti a ľahkej orientácii v nej môžete jednoduchým pohľadom zistiť , ktoré potraviny a v akom množstve by ste mali deťom i sebe do jedálnička zaradiť a ktorým sa naopak vyhnúť ... Čím je potravina v pyramíde vyššie , tým menej by sa mala v jedálničku objaviť.

Základňa pyramídy obsahuje potraviny , ktoré nášmu telu dodávajú silu a energiu a ktoré by sa v každodennom jedálničku mali objavovať najčastejšie . Ide o pečivo, cestoviny, ovsené vločky, cornflakes, müsli, krúpy, proso, ryžu, apod.

Do druhého poschodia potom patrí zelenina a ovocie, ktoré by mali byť v jedálničku tiež hojne zastúpené (ovocie 2-4 porcie, zelenina 3-5 porcií).

Tretie poschodie patrí mäsu, rybám, mlieku a mliečnym výrobkom, strukovinám a vajciam . Denne by sme mali zjesť 2-3 porcie mliečnych výrobkov a 1-2 porcie mäsa či rýb a strukovín.

V poslednom poschodí potom nájdeme potraviny , ktoré by sme do každodenného jedálnička mali zaraďovať iba výnimočne . Jedná sa o sladkosti, soľ a nevhodné tuky . Tieto potraviny (čokoláda, ovocné limonády, chipsy atď. atď. ) majú vysokú energetickú hodnotu a žiadny prínos pre naše zdravie.

Stiahnite si potravinovú pyramídu ako plagát , ktorý môžete umiestniť na chladničku ! Budete tak mať jedálniček Vašich detí neustále pod kontrolou ...

 

Deti a šport

Pohyb pre zdravie

Život, to je pohyb. Pozrite sa, v čom všetkom je nám všetkým pohyb prospešný a nenahraditeľný!

Pohybom ku zdraviu

Bez pohybu nie je život, kto sa nehýbe, nežije ... Pohyb pomáha udržiavať a zlepšovať zdravie človeka - to je všeobecne známa vec. Ak chápeme zdravie v bio-psycho-sociálnej jednote, tak vo všetkých týchto oblastiach nájdeme pozitívny vplyv pohybu. Pohyb a šport by sa preto mali stať dôležitou súčasťou života každého človeka už od detstva. Je k tomu mnoho dôvodov:

 • Pohyb je základnou biologickou potrebou dieťaťa - ak nie je táto potreba uspokojená, dieťa „sa hnevá“.
 • Pohyb a šport zlepšuje zdravie a telesnú i psychickú zdatnosť.
 • Prispieva k duševnej i fyzickej pohode, zvyšuje sebavedomie a odolnosť.
 • Pomáha nadväzovať kamarátstva.
 • Učí vyrovnať sa s neúspechom a prehrou.
 • Je ideálnou prevenciou nadváhy.
 • Pomáha od psychickej únavy, napätia a stresu.

Ale súčasný spôsob života je prevažne telesne pasívny, veľa času sedíme pred počítačom, televíziou, v aute, zároveň sa na nás valí kopa informácií, žijeme často v napätí a strese. Toto psychické zaťaženie mnohokrát vyrovnávame jedlom a dobrotami. Sú to bežné znaky nezdravého spôsobu života, ktorému ľahko podliehame. Bohužiaľ sa to odráža aj na deťoch od najmladšieho veku.

Čo teda robiť?

Hýbať sa každý deň!

Športom za zdravím!

Prečítajte si, ako správny pohyb predchádza napr. obezite, vysokému krvnému tlaku, stresu, bolestiam hlavy a ďalším civilizačným chorobám a inšpirujte k pravidelnému športovaniu svoje deti!

Športom ku zdraviu!

Ako ovplyvniť kritické faktory: tučnotu, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, stres …?

 1. Trénovať srdcovo-cievnu a dýchaciu sústavu! K tomu pomáha dlhodobejšia, teda vytrvalostná aktivita v intenzite najmenej 130 srdcových tepov v dĺžke najmenej 20 minút a dlhšie, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). U detí predškolského veku je taká aktivita prirodzená. Pri spontánnych činnostiach, ak majú deti dostatok priestoru a vhodných pomôcok, sa deti dokážu pohybovať až dve hodiny s tepovou frekvenciou nad 150 tepov, niekedy vyššou, niekedy nižšou, ale stále dostatočne vysokou.
 2. Udržiavať silné a pružné svaly! Tie potom dokážu udržať naše telo vzpriamene a vykonávať bežné aj športové pohyby v potrebnom rozsahu a po potrebnú dobu. Pokiaľ svalstvo nie je dostatočne funkčné, prejaví sa to v únave a ochabnutosti, v nesprávnom držaní tela, v bolestiach v rôznych častiach chrbtice, hlavy aj inde. Proti tomu je potrebné od detského veku svaly primerane posilňovať, samozrejme nie s činkami, a tiež preťahovať. Stačí, ak deti polezú na zaujímavé preliezačky, budú cvičiť na balančných pomôckach a zámerne preťahovať niektoré svaly, ktoré už aj v predškolskom veku bývajú skrátené. Však si skúste dosiahnuť posediačky na zemi ku špičkám natiahnutých nôh! Skrátené svaly zadnej strany stehien a oblasti bedier sú kameňom úrazu takmer v každom veku.

Pravidelný pohyb zamedzuje obezite, celkovej ochabnutosti, pomáha zvládať stres, odbúrava adrenalín, biochemicky podporuje dobrú náladu.

Potreba pohybu u detí je prirodzene vysoká, asi 4 - 6 hodín denne. Bohužiaľ súčasný život v rodinách veľmi výrazne ovplyvňuje prirodzenosť detí a deti rýchlo preberajú pohodlný spôsob života dospelých - s ochabnutými svalmi, tukom v cievach, s obezitou ... Dospelí totiž pohyb detí väčšinou obmedzujú a deti napomínajú. Meranie ukázalo, že najzdatnejšie sú tie predškolské deti, ktoré pravidelne chodia von bez dozoru rodičov. Pre väčšinu detí je to však nedostupné z mnoha objektívnych príčin.

Prirodzené možnosti pre pohyb teda chýbajú, preto je na rodičoch, materských školách a ďalších inštitúciách, aby deťom ponúkli zábavný a tiež dostatočne intenzívny pohybový program, ktorý by rozvíjal ich telesnú zdatnosť i psychickú odolnosť a zároveň poskytoval radosť, zábavu a kamarátstvo. Len tak sa zdravý pohyb stane súčasťou životného štýlu, niečím, bez čoho deti a budúci dospelí nemôžu byť.

Starostlivosť o zdravie a dodržiavaní zdravého spôsobu života je totiž nutnosťou aj trendom budúcnosti!

Vedieme deti k pohybu...

Až budete premýšľať o pohybových aktivitách Vašich detí, máme tu pre Vás niekoľko tipov, aké športy vybrať vzhľadom na ich vek

Vedieme deti k pohybu...

O pohybovú aktivitu Vašich detí by ste mali dbať už od ich raného veku. Je potom pravdepodobné, že ich naučíte celoživotnej láske k pohybu, čo samozrejme prispeje k ich zdraviu a zníži riziko obezity a ďalších civilizačných chorôb.

Obrňte sa trpezlivosťou, pretože môže chvíľu trvať, než s Vaším dieťaťom nájdete šport, ktorý si skutočne obľúbi. Neváhajte s ním robiť rôzne športy, buďte mu príkladom. V neskoršom veku ho zapíšte hneď do niekoľkých športových krúžkov - Vaše dieťa tak bude mať šancu zistiť, čo ho naozaj baví. Než sa rozhodnete, na aký šport Vaše dieťa zapíšete, pozorujte jeho prirodzené tendencie. Už v skorom veku sa dá napríklad pozorovať kladný vzťah k vode či kontaktným športom.

Tabuľka - Vhodné športy podľa veku dieťaťa

Vek dieťaťa 3-5 rokov 6-8 rokov 7-10 rokov 10 rokov a viac
Vhodný šport Behanie a chodenie na záhrade alebo ihrisku
Skákanie cez švihadlo
Hry s loptou, základy loptových hier
Hry na „chytačku“ apod.
Loptové hry
Jazda na trojkolke, na bicykli
Gymnastika
Plávanie
Futbal
Tenis
Volejbal
Softbal
Squash

Športujeme s deťmi!

Pozrite sa, ako rozvíjať a podporovať športové nadanie dieťaťa už od predškolského veku

Športujeme s deťmi!

 • Predškolák v pohybe:  3 -5 rokov
 • Začíname športovať:  6 – 8 rokov
 • Aktívny šport je neoddeliteľnou súčasťou života:  9 – 12 rokov

Pohybová výchova predškoláka - získavanie a rozvoj pohybových zručností:
3 -5 rokov

V tejto fáze vývoja je najdôležitejší všestranný rozvoj pohybových schopností. Všeobecne sa neodporúča jednostranné športové zameranie či výkonnostný šport. Preto i športové oddiely, starajúce sa o predškolákov, sa skôr venujú všestrannému vývoju a pre túto vekovú kategóriu otvárajú tzv. "prípravky".
Všestrannosť = behanie, skákanie, obratnosť, šplhanie, hry s loptou, základy loptových a pohybových hier, orientácia v priestore, spolupráca v skupine detí a ďalšie
Športové prípravky majú napríklad oddiely: futbal, gymnastika, atletika, plávanie, tenis, hokej ...

Športové oddiely, oddiely pre cvičenie predškolských detí vo voľnom čase:
 • Materské centrá – pohybovo-kreatívne oddiely
 • Domy detí a mládeže (DDM) - všestrannosť - cvičenie s loptou, cviky na obratnost, posilňovanie svalových skupín, tanec, hudobno-pohybové hry
 • Materské školy - krúžky zamerané na pohybové hry, loptové hry, tančeky
Začíname na korčuliach

Vek 3 roky je ideálny k prvým krôčikom na korčuliach – posúvanie korčúľ s náznakom odrazu

 • Dieťa sa väčšinou ešte jazdiť nenaučí, ale s Vašou dopomocou sa môže pomaly povoziť. Možno sa mu to zapáči a bude motivované sa učiť samostatnej jazde. 

 4–5 rokov: dieťa je schopné sa naučiť korčuľovať

 • Začíname posúvaním korčule, ďalej potom predvedieme odraz a sklz
 • Napodobňovaním sa dieťa učí najrýchlejšie– vezmite si tiež korčule
 • Na niektorých klziskách je možnosť si požičať výukové bránky, ktoré uľahčujú učenie a sú 100%-ne lepšie, než výuka "za ruku"
 • Učenie "za ruku" sa neodporúča
  • Na topánky alebo in-line?
   • Korčule, ktoré možno pripevniť na topánky, sú skôr zábavným doplnkom, jazda na týchto korčuliach vyžaduje iné zručnosti než na in-line korčuliach, topánky spravidla nedržia pevne nohu v členku a pre výuku korčuľovania sa preto neodporúčajú!

 

 

Začíname športovať: 6 – 8 rokov

Vstup do školy, školská zrelosť, osifikácia kostí - to sú pojmy spojené s týmto vekovým obdobím. Dieťa už má osvojených veľa pohybových zručností. Cielene sa dokáže venovať jednej aktivite a preto práve toto obdobie je vhodné pre prípadný výber športového odvetvia. Sami najlepšie vieme, čo ho najviac baví a čo mu ide.

 • 2x v týždni - aktívny a pravidelný šport
 • Nechajte dieťa vyskúšať šport, o ktorý má záujem
 • Nedovoľte dieťaťu príliš často meniť športové odvetvia
  • Konfrontácia očakávania a reality - častý dôvod
  • Dieťa prichádza do športového oddielu ako jeden z najmladších a neskúsených členov a náhle zistenie, že ostatní to vie ešte lepšie, ho môže odradiť. Vysvetlite mu, že všetko má svoj ​​čas a že jedine tréningom sa môže zlepšovať a ak ho to aspoň trochu baví, nech to ešte vyskúša.

 

Športové oddiely - ako vybrať ten správny pre moje dieťa?
 • Ak rýchlo behá, mohol by skúsiť atletiku.
 • Ak rada tancuje a ide jej to, nech skúsi tanec. Existuje veľa zameraní, nechajte ju vybrať štýl tanca, ktorý ju baví najviac.
 • Obratnosť je jej najsilnejšiou stránkou? Šplhá rýchlejšie, než chodí? Potom je to gymnastika! Prípadne by sa dalo uvažovať o veľmi obľúbenom indoor horolezectve.
 • Má rád hru s loptou a kamarátmi? Dobre sa orientuje v priestore? Potom z neho možno bude futbalista!
 • Dobre chytá a hádže loptu? Skúste loptové hry - basketbal, alebo hádzanú alebo volejbalovú prípravku.
 • Prejavuje záujem o hru s raketou? Skúste tenis!
 • Dobre korčuľuje? Baví ho to? Je rýchly a výbušný? Potom skúste hokej, ak ho ešte nehrá.
 • Florbal sa stal jedným z najobľúbenejších športov u detí, má jednoduché pravidlá, hrá sa s hokejkou a ľahkou loptičkou
 • Má záujem o hry s raketou alebo pálkou a zároveň kolektívne športy? Potom skúste softbal!

Aktívny šport ako neoddeliteľná súčasť života dieťaťa 9 - 12 rokov

 

Väčšina detí v tomto veku už športuje, má osvojené základné zručnosti v rekreačných športových odvetviach (korčuľovanie, plávanie, cyklistika, lyže). Aj naďalej je však potrebné dieťa športovo rozvíjať a podporovať jeho vzťah k športu. Preto:

 • Športujte s deťmi vo Vašom voľnom čase
 • Pestujte pozitívny vzťah k športu
 • Buďte deťom dobrým príkladom
 • Pravidelne bicyklujte
 • Každý rok skúste stráviť aspoň 1 týždeň aktívne s deťmi na horách
 • Plávajte - aspoň v letných mesiacoch
 • Chodievajte na výlety – prechádzky
 • Podporujte aktivity detí v partii kamarátov - spoločné hranie hier, korčuľovanie, cyklistika

 

Čo môže dieťa samo bez dozoru rodičov?
 • Korčuľovanie s kamarátmi v parku alebo inom mieste určenom pre túto aktivitu
 • Jazda na bicykli s deťmi mimo cestnú premávku
 • Pobyt na kúpalisku s kamarátmi pod dohľadom plavčíka
 • Výlety so školou či inými klubmi
 • Kurzy plávania (výuka ďalších plaveckých štýlov)

Časté otázky o športovaní detí

Prečítajte si odpovede na 3 najčastejšie rodičovské otázky ohľadom športového života Vašich detí

Časté otázky ohľadom športovanie detí

Moje dieťa má 10 rokov, nie je už neskoro začať športovať?

Nikdy nie je neskoro!
Každé športové odvetvie dnes má rôzne výkonnostné a športové triedy športovcov.
Existuje veľa organizácií voľného času, ktoré sa zameriavajú na rekreačný šport pre všetkých.
Športové oddiely ako atletika - trénujú deti spravidla až od 9tich rokov, ďalšie športové odvetvia sú novým záujemcom otvorené.

 

Moje dieťa nič nebaví, prečo?

 • Nemá pocit úspechu
  • Zvoľte taký športový krúžok, kde bude mať dieťa uplatnenie
   • napríklad Sokol, DDM, Orol, Asociácia športu pre všetkých, regionálne organizácie
 • Nie je u neho vypestovaný pozitívny vzťah k športu
  • Vašou veľkou úlohou je dieťa motivovať
  • Skúste zvoliť taký športový krúžok, kde má dieťa kamaráta
  • Odmeňte dieťa za športový výkon (pochvala)
  • Skúšajte športovať s dieťaťom, ísť mu pozitívnym príkladom
 • Skúste niektorý z alternatívnych športov - silná motivačná zložka
  • Snowboarding
  • Horolezectvo - umelé steny
  • Skateboarding

Moje dieťa má nadváhu, hanbí sa športovať ... Aký šport mám pre neho vybrať?

  • Zvoľte takú organizáciu, ktorá sa zameriava na rekreačný šport pre všetkých, nie na výkonnostný šport
   • Cieľom je sústavný pohyb, nie sústavný tréning   
   • napríklad Sokol, DDM, Orol, Asociácia športu pre všetkých, regionálne organizácie
  • Športujte s deťmi
   • Plávanie, cyklistika, korčuľovanie

 

Ako vybrať vhodný šport?

Deti sa chcú venovať športu, ktorý ich baví, ktorý robia ich kamaráti a na ktorý majú talent. Môžeme dieťa nechať experimentovať s niekoľkými športami, aby zistilo, ktorý ho baví najviac. Ak sa však dieťa nechce športu venovať len rekreačne ale chce dosiahnuť nejaké výsledky, je potrebné v určitom momente vybrať jeden šport, na ktorý sa zamerať ... Ale ako? Dôležitým ukazovateľom sú fyzické predpoklady dieťaťa. Medzi tieto predpoklady patrí: výška a váha (dôležité napríklad pre basketbal, volejbal, gymnastiku), sila, rýchlosť, pohyblivosť, pružnosť, obratnosť. Ďalej nesmieme ale zabudnúť ani na predpoklady psychické - rôzne športy sú rôzne náročné na psychiku a aj podľa toho sa treba rozhodovať. Medzi tieto faktory patrí súťaživosť, elán, odolnosť, pozitívny prístup, sústredenie, úsilie a húževnatosť.

Kontaktujte nás

Infolinka Danone:

+421 850 777 666

Sídlo spoločnosti:

Danone, spol. s.r.o.
Prievozská 4
821 09 Bratislava

IČO: 31 344 275

Predvoľby dát

Môžete si zvoliť predvoľby cookies. Ďalšie informácie nájdete vo vyhlásení o cookies.

Nevyhnutné cookies

Tieto cookies sú potrebné na fungovanie webových stránok a nedajú sa vypnúť. Zvyčajne sú zadané ako reakcie na kroky, ktoré ste podnikli a ktoré predstavujú žiadosť o služby (stanovenie vašich preferencií pri ochrane súkromia, prihlasovanie, vyplňovanie formulárov a pod.). Svoj prehliadač si môžete nastaviť tak, aby tieto cookies blokoval alebo aby vás na ne upozorňoval, ale v takom prípade nebudú fungovať niektoré časti webových stránok.

Analytické cookies

Tieto cookies nám umožňujú počítať návštevy a zdroje návštevnosti, ako aj merať a zlepšovať výkonnosť našich webových stránok. Ukazujú nám, ktoré stránky sú najpopulárnejšie, ktoré sú najmenej populárne a ako sa návštevníci pohybujú po našich webových stránkach. Ak nepovolíte tieto cookies, nebudeme vedieť, kedy ste navštívili naše webové stránky, a nebudeme môcť sledovať ich výkonnosť.

Personalizačné cookies

Tieto cookies umožňujú pokročilé fungovanie webových stránok a personalizáciu. Môžeme ich nastaviť my alebo tretie osoby, ktoré sme pridali k našim webovým stránkam. Ak nepovolíte tieto cookies, niektoré alebo žiadne služby nemusia správne fungovať.

Cielené cookies

Tieto cookies môžu nastaviť prostredníctvom našich webových stránok naši reklamní partneri na vytvorenie profilu vašich záujmov a aby vám ponúkli príslušné reklamy na iných webových stránkach. Tieto cookies priamo neukladajú osobné údaje, ale sú založené na jedinečnej identifikácii vášho prehliadača a internetového zariadenia. Ak nepovolíte tieto cookies, budete dostávať menej cielené reklamy.